Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
10
Sreda 05.04.2017.
11:09
politika.rs, Vestionline #Commented 45 and 46 rows # #Changed code from 45-46 A
Okončanjem Hladnog rata je bio period krize koji je zahtevao posebne mere, njegovim okončanjem dogodila se suštinska promena u geopolitici koja je zasluživala ozbiljan odgovor, smatra vojni analitičar Miroslav Lazanski.
Ponedeljak 10.04.2017.21:14
Америка није дала тај одговор зато што је повлачење са задатака и позиција моћи нешто што је против бирократских и пословних интереса америчке спољнополитичке заједнице. Ратом у Персијском заливу 1991. лансиран је нови амерички глобализам. Рационализација и одбрана америчког глобалног присуства од великог је значаја за творце америчке политике, који увек наглашавају да се „америчком народу и његовим изабраним представницима мора објаснити да спољна политика вођства и ангажовања јесте најбоље улагање у безбедност, слободу и просперитет”. Како је својевремено рекла Мадлен Олбрајт: „Посао никада није завршен.“
Ponedeljak 10.04.2017.21:15
У прошлости, хладни рат је америчкој политици давао фокус и дисциплину. Постојали су разумни стратегијски аргументи за глобално распоређивање њених снага. Распад Совјетског Савеза и Варшавског уговора САД су геополитички искористиле ширећи НАТО до руских граница. Агресија НАТО-а на СР Југославију 1999. коначно је пробудила Москву из стратешке летаргије.
Ponedeljak 10.04.2017.21:15
Владимир Путин се појавио да Русији врати национално и државно достојанство. Наравно, све је ово мање-више, познато. Нови амерички председник Доналд Трамп обећавао је у предизборној кампањи боље односе с Русијом, за Путина је имао речи поштовања, па и похвале.
Ponedeljak 10.04.2017.21:16
Свет је очекивао да је на помолу нови „детант“ и да смо се коначно удаљили од опасности од нуклеарног рата. И пре него што је Трамп изабран на овим сам страницама тврдио да од добрих односа Вашингтона и Москве нема ништа ако САД наставе изградњу антиракетног „штита“ у Румунији и Пољској.
Ponedeljak 10.04.2017.21:16
Трамп је добио изборе, окупио око себе екипу пензионисаних генерала и у односу на Русију није ништа мање ратоборан од претходних станара Беле куће. Штавише, Пентагон је први пут у историји добио право да самостално крене у рат, и без дозволе Конгреса, што се у прошлости и дешавало, али сада и без дозволе Беле куће, што се до сада никада није догодило. Ово је озбиљно питање за Белу кућу, јер то значи да је америчка политика тренутно ван контроле.
Ponedeljak 10.04.2017.21:17
Њени су циљеви замагљени, а компетенцијe деградиранe измишљеним претњама. Трамп не контролише Конгрес, нема тамо скоро никакав утицај, али не контролише ни сопствену странку. Покушава да одобровољи и придобије Пентагон повећавајући му буџет за целих десет одсто, али је у озбиљном сукобу са обавештајном заједниц-ом. Истраге око наводних веза његових сарадника с Русима стављају га у дефанзивну позицију у којој се назиру контуре могућег импичмента. О војним питањима Трамп, наравно, мало шта зна. Показао је то и у првом телефонском разговору с Путином, када је морао да узме паузу да би се распитао о детаљима споразума СТАРТ-2 и СТАРТ-3. Он то и не мора да зна, али је проблем што су војни саветници и генерали око њега више под притиском историје него што су заговорници промена.
Ponedeljak 10.04.2017.21:17
Војни естаблишмент настоји да одржи у америчкој јавности уверење у претерано висок ниво стратешке нуклеарне, па и конвенционалне претње која долази из Русије. Наиме, Запад је годинама, у време хладног рата, намерно преувеличавао совјетску војну моћ и на темељу таквих процена градио своје војне буџете. До 1991. године за Запад је безбедност значила спречити рат, за Исток како водити рат а при томе не ризиковати властито уништење. Сада се то променило. Ако амерички политичари сматрају да је виталан безбедносни интерес САД улазак Црне Горе у НАТО, онда је то само још један доказ да је сваки амерички председник после Другог светског рата обмануо амерички народ око суштинских питања спољне и војне политике.
Ponedeljak 10.04.2017.21:18
Што и није бико тешко, јер само пет одсто Американаца прати дипломатска збивања у свету. Рат у Босни пратило је у америчким медијима око 15 одсто Американаца. Заменик команданта америчке Стратешке команде вицеадмирал Чарлс Ричард изјавио је да је „конфронтација између САД и Русије најснажнија у последњих 15 година“. Пентагон шаље још једну оклопну дивизију у Европу, генерал Куртис Скапароти, врховни командант НАТО, каже да је „60.000 америчких војника у Европи мало“.
Ponedeljak 10.04.2017.21:18
Заменик начелника Главне оперативне управе Генералштаба руских оружаних снага генерал Виктор Познихир упозорава „да ће амерички антиракетни штит у Пољској и у Румунији обесмислити руске интерконтиненталне ракете, јер ће моћи да их обара одмах по лансирању, пре него дође до раздвајања бојевих блокова, да ће САД до 2022. године имати више од 1.000 антиракетних пројектила на копну и на бродовима на Балтику и у Црном мору и да је све то опасна претња за Русију“. Доналд Трамп је највероватније одустао од политике детанта с Русијом. Или је немоћан, или је блефирао пре избора. Путину сада остаје да процени колико Русија може још да чека да Трамп испуни предизборна обећања. Нисам у том погледу оптимиста.
Ponedeljak 10.04.2017.21:18
Путинова дужност као политичког вође нове Русије је да поврати углед царске Русије. Наиме, стицајем срећних и намерних околности већ скоро две године сакупљам научне податке од чувеном Тунгуска догађају у царској Русији 1908 г. У оквиру тога сазнах да је племенити руски цар Николај Други послао у Краснојарску област, где се наведени догађај одиграо, само осам левих екстремиста. Иначе, Краснојарска област је већа од Европе без Русије. У току српске историје од 1944 г. Николај Други је проглашаван крвником и томе сличном. За време полудивљег Грузијца Стаљина ова област је била центар гулаг система са стотине хиљаде Руса-мученика који су мислили другојачије него Лењин, Троцки и остали јеврејски леви екстремисти о чему је помно писао племенити Солжењицин. Лењин и његова бољшевичка олош је на најсвирепији начин убила цара Николаја Другог и његову породицу са петоро дивне дечице и са веома болесним синчићем. Успут су, само у Москви, порушили преко 2500 хиљаде храмова славне Руске православне цркве. и довели на власт крволоке Стаљина, Кагановича, Берију, Хрушчова,... Очекује се, такође, да ће неко у Србији повратити углед Краљевине Србије али тај филм, према досадашњим мојим сазнањима, неће се приказивати у велебеоградским комунистичким...

Komentari na ovom sajtu su odgovornost autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Vesti online.

Svi komentari prolaze moderaciju pre nego što će biti objavljeni na sajtu Vesti online.

Redakcija Vesti online zadržava pravo da komentar ne objavi ili objavi i naknadno izbriše, bez obaveze pojašnjenja autoru komentara za razloge neobjavljivanja ili brisanja.

Komentari koji sadrže govor mržnje ili nasilje, pretnje ili vulgarnosti, koji podstiču diskriminaciju na bilo kojoj osnovi i izražavaju netrpeljivost, koji ne odgovaraju temi vesti na koju se komentariše, neće biti objavljeni.

(Komentar mogu da ostave samo prethodno registrovani korisnici Vesti online)*

VAŠ KOMENTAR (max. 1000 karaktera)